Hlasujte za našu kultúrnu pamiatku

Hlasujte za našu kultúrnu pamiatku 1

Podporte svojim hlasom historické záhrady pri zámku v Holíči

Za túto našu kultúrnu pamiatku môže hlasovať každý, kto má zriadený facebookový profil a to až do 26. 4. 2021 do polnoci. Výsledky FB súťaže budú zverejnené 27. 4. 2021 na FB profile a pamiatkaroka.spp.sk.

Spomedzi tých, ktorí hlasovali za víťaza súťaže – pamiatku, ktorá získa najväčší počet hodnotení LIKE, bude vyžrebovaných 10 výhercov, ktorí získajú balíček SPP plný prekvapení. Viac informácií a štatút súťaže nájdete na: pamiatkaroka.spp.sk/.
Táto súťaž je realizovaná v rámci súťaže Kultúrna pamiatka roka – cena Fénix, ktorú vyhlásilo Ministerstvo kultúry SR.
Like treba dávať na fotografiu, nie na príspevok.

Stopy vládnutia Františka Štefana I. Lotrinského a Márie Terézie sa zachovali dodnes v podobe sídla Holíčsky zámok s rozsiahlym areálom, dvomi rímskokatolíckymi kostolmi, dvomi kaplnkami a v neposlednom rade barokovou sýpkou. Po roku 1918 v ňom zanikli zámocké barokové záhrady a zostali zachované len prístupové gaštanové aleje. Pre zámok bol kľúčový rok 2007, keď ho do svojho vlastníctva spolu s celým areálom odkúpilo Mesto Holíč. Postupná revitalizácia viedla k vyčisteniu zámockých barokových záhrad, obnoveniu funkcie zámockého rybníka a sfunkčneniu zámockých vodných valov. V areáli zámku vznikla Bylinková záhrada, ktorá svojim návštevníkom ponúka relax, oddych a vôňu takmer tridsiatich druhov liečivých bylín. V roku 2019 tak vznikol ucelený komplex zámockých barokových záhrad. Na lúke, ktorá bola doteraz nevyužívaná, vznikli nové mlatové chodníky, komunikácie, nová výsadba trvalkových záhonov a stromoradie. Osadilo sa aj osvetlenie a mobiliár pre návštevníkov. Do zámockého rybníka ústia dve drevené móla, ktoré vytvárajú náučný vodný chodník.

Dátum vloženia: 19. 4. 2021 13:16