Sledujte informácie z nášho webu
v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Komplex manufaktúrnych budov
Ul. Bernolákova 3
908 51 Holíč
GPS súradnice 48.8087, 17.1567
Barokovo – klasicistické budovy holíčskej manufaktúry pochádzajú z 2. polovice 18. storočia. Vývoj objektov je pomerne zložitý. Najstarší je východný komplex budov, kde sa vo východnej časti nádvoria nachádzali staršie dvojpodlažné a jednopodlažné kamenné stavby s masívnymi valenými klenbami. Vedľa nich v 17. storočí existovali keramické pece a dielne, ktoré sa stali základom budúcej manufaktúry.
V roku 1755 (po ukončení prestavby Holíčskeho zámku na reprezentačný kaštieľ) majiteľ manufaktúry F. Š. Lotrinský začal so stavbou nových manufaktúrnych budov. Výrobné objekty boli situované do východnej časti komplexu budov do dvoch dvojpodlažných krídiel. Protiľahlá symetrická časť slúžila ako byty remeselníkov. V rokoch 1783 – 1791 boli vo fabrickej časti budovy pristavené ďalšie dve jednopodlažné krídla, v súčasnosti už zväčša asanované, ktoré v sebe zahrnuli i časti obvodových múrov starších stavieb. Štvorkrídlový objekt výrobnej časti manufaktúry zaberal plochu 1 080 štvorcových siah. V jednotlivých krídlach sa nachádzali úpravne hliny, glazúrovne, výrobne mufiel, pece, tehelne, laboratóriá, sklady, maliarske dielne, predajne a kancelárie. Po zastavení výroby (okolo roku 1827) bolo v manufaktúre zriadené kasíno s tanečnou a divadelnou sálou a časť objektu bola adaptovaná na byty zamestnancov c.k. majetkov.
V priebehu 20. storočia menej hodnotné prízemné časti manufaktúrneho komplexu zanikli. Taktiež z protiľahlej budovy sa po rekonštrukcii v rokoch 1984 – 85 zachovala iba hodnotnejšia dvojpodlažná časť (v 19. storočí a počiatkom 20. storočia slúžila ako sídlo správy c.k. majetkov, potom ako sídlo Semenárskeho štátneho majetku Holíč, po rekonštrukcii sídlo VULB Holíč, od roku 1989 kultúrnym účelom).
Bývalé výrobné priestory sú zaklenuté valenými klenbami s lunetami v nárožiach krížovými klenbami. Vstup do objektov je riešený symetricky v strede priečelia. Klasicistická fasáda je pôvodná, v prízemí však boli počiatkom 20. storočia vsadené nové rozšírené okná rešpektované aj pri pamiatkovej obnove. V štítoch nad hlavnými vstupmi sa nachádzali mechanické hodiny.
V súčasnosti je jedna z budov využívaná pre potreby Mestského úradu v Holíči, svoje zázemie tu má ZUŠ, Mestská galéria v Holíči. Druhá budova je v súkromných rukách a využíva sa pre podnikateľské a komerčné účely.