Reštaurátorské výskumy na zadných hospodárskych budovách NKP Holíčskeho zámku ukončené

Reštaurátorské výskumy na zadných hospodárskych budovách  NKP Holíčskeho zámku ukončené 2

Obnova kultúrnych pamiatok

Ministerstvo kultúry SR každoročne koncom roka vyhlasuje výzvu na predkladanie žiadostí na podporu projektov, ktorej hlavným účelom je ochrana, obnova a rozvoj kultúrneho dedičstva v oblasti pamiatkového fondu. Tak ako každý rok aj tento rok sa mesto Holíč v decembri 2021 zapojilo do uvedenej výzvy s dvomi projektmi, ktoré boli zaradené do programu 1. Obnovme si svoj dom, podprogramu 1.1 Obnova kultúrnych pamiatok.

Prvý projekt bol predložený pod  názvom: Príprava obnovy NKP – Holíčsky zámok – Stavba hospodárska V. (číslo pamiatky v ÚZPF – 613/8) a druhý projekt niesol názov: Príprava obnovy NKP – Holíčsky zámok – Stavba hospodárska VI. (číslo pamiatky v ÚZPF – 613/9). Na každý projekt nám bola z Ministerstva kultúry SR pridelená dotácia vo výške 6 000 €, pričom   spolufinancovanie z vlastných zdrojov mesta je vo výške 5 %. Po podpise Zmlúv o poskytnutí dotácie zo štátneho rozpočtu prostredníctvom rozpočtu MK SR na rok 2022
č. MK-8857/2021-180 a č. MK-8858/2021/180 sa začal proces realizácie daných projektov.

Zhotoviteľ diela – spoločnosť Restauro, s.r.o. zastúpená Akad. soch. Tomášom Luptákom vykonala na Hospodárskej stavbe V. a VI. reštaurátorské výskumy a spracovala aj Návrhy na reštaurovanie. Obe budovy sa nachádzajú v zadnej časti Holíčskeho kaštieľa a pochádzajú
z 2. pol. 17. storočia. Objekty dal postaviť František Štefan Lotrinský a na ich realizácii sa podieľal významný rakúsky autor Jadot J.N. Zrealizovaním uvedených projektov sme vykonali prvý krok k postupnej rekonštrukcii uvedených stavieb.

Mesto Holíč v súčasnosti pripravuje žiadosti o dotáciu  na rok 2023 s novými projektami, ktoré prispejú k obnove národných kultúrnych pamiatok nachádzajúcich sa v meste.

„Projekt bol spolufinancovaný z dotácie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky“.

Mgr. Nikol Lazíciusová

odd. regionálneho rozvoja a dotačnej politiky

Dátum vloženia: 2. 1. 2023 10:28
Dátum poslednej aktualizácie: 2. 1. 2023 10:32