Videokonferencia s našim partnerom

Videokonferencia s našim partnerom 1

Spoločná diskusia s priateľmi z Malojaroslavca

Posledná aprílová nedeľa má prívlastok „Medzinárodný deň družobných miest“. Tento deň si pripomíname každoročne od roku 1957, v súlade so závermi  Celosvetovej federácie družobných miest.

Partnerským mestom Holíča je Malojaroslavec a stretnutie predstaviteľov oboch miest  je už dnes tradíciou. Tento rok sme štátne hranice prekonali 29. apríla počas videokonferencie, ktorú zorganizovala riaditeľka Malojaroslaveckého vojensko-historického múzea roku 1812 Jelena Ščebiková. Na konferencii sa zúčastnili aj hostia, ktorí podporujú naše partnerské vzťahy už od ich zrodu: riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry (RCNK) v  Bratislave Inna Kuznecova a vedúci oddelenia vojensko - memoriálnej činnosti pri Veľvyslanectve Ruskej Federácie v Bratislave Sergej Nikitin.

Partnerské vzťahy medzi samosprávami sú prínosom pre široké spektrum oblastí,  orientujú sa napríklad na kultúru, cestovný ruch, výchovu mládeže aj na prepojenie histórie a súčasnosti. Počas videokonferencie sme zrekapitulovali všetky doterajšie zásadné aktivity, najmä s dôrazom na to, aby sa predstavitelia  nového vedenia mesta Malojaroslavec oboznámili s najdôležitejšími míľnikmi nášho partnerstva. Dohoda o spolupráci bola podpísaná 16. júna 2017 a od tohto termínu sa uskutočnili viaceré osobné stretnutia: napríklad  pri príležitostí otvorenia výstav či účasti na významných podujatiach - Tereziánske dni v Holíči a vojensko-historický festival v Malojaroslavci. V online priestore sa prostredníctvom troch telemostov spojili žiaci prvého stupňa základných škôl v Holíči a Malojaroslavci. Pandémia koronavírusu zasiahla aj do našej spolupráce, úzky kontakt medzi partnerskými  mestami však pokračuje, dôkazom je aj táto aprílová videokonferencia či výstavy, ktoré sme presunuli do on-line priestoru a dali sa tak sledovať aj z pohodlia domova.

Práve situácia, ktorá sa týka pandémie koronavírusu, bola aj predmetom našej diskusie, pričom okrem aktuálnych informácií účastníci videokonferencie vyjadrili i slová nádeje o postupnom zlepšovaní situácie, čo je dobrou správou pre rozvoj našej vzájomnej spolupráce a realizáciu  ďalších osobných stretnutí.

Zaujímavý a podnetný bol dialóg o aktuálnych a plánovaných  projektoch v obidvoch mestách. Pre slovenskú stranu bola inšpiratívna napríklad informácia o otvorení materskej školy pre zdravotne postihnuté detí v Malojaroslavci, pričom toto zariadenie bude poskytovať najmenším aj rehabilitáciu.

Sergej Nikitin informoval o obnove a udržiavaní pomníkov vojakov Červenej armády, ktorí padli v druhej svetovej vojne a sú pochovaní v Slovenskej republike. Aktuálne je jedným z hlavných cieľov zmapovať mená vojakov, ktorí boli pochovaní ako neznámi a následne uviesť ich mená  na pamätné tabule vojenských hrobov. Zaujímavosťou je, že medzi vojakmi sú aj rodáci z Malojaroslavca. Práve túto novú informáciu Malojaroslavecké múzeum zakomponuje do svojej novej expozície „Malojaroslavec - mesto vojenskej slávy“.

V závere priateľského stretnutia zazneli želania zdravia a pracovných úspechov, aby  sa situácia vyvíjala pozitívnym smerom a umožnila aj ďalšie partnerské kontakty.  Práve to je predpokladom úspešného rozvoja partnerstva oboch miest, ako aj základným kameňom odkrývania a uchovávania historickej pamäti, posilňovania priateľstva a dôvery medzi našimi národmi.

Mgr. Natália Šebestová

Dátum vloženia: 6. 5. 2021 10:14