Zmena zberu triedeného odpadu v rodinných domoch| Rekonštrukcia "Kasína"-Relaxačné centrum | Letná turistická sezóna 2019

UZAVIERKA TOP

VÝLETY DO OKOLIA HOLÍČA

Brezová pod Bradlom
doporučujeme navštíviť Mohylu generála M.R. Štefánika.
Hodonín (Česká republika)
partnerské mesto Holíča je zároveň i okresným mestom. Doporučujeme navštíviť galériu výtvarného umenia, múzeum, ZOO.
Kopčany
doporučujeme navštíviť najstaršiu stojacu stavbu v strednej Európe kaplnku sv. Margity, taktiež barokový žrebčín, v ktorom sa nachádza turistická jazdecká základňa.
Lednicko-valtický areál (Česká republika)
doporučujeme navštíviť zámok Lednice, minaret, janohrad a i.
Podbranč
doporučujeme navštíviť hrad Branč, zrúcaninu stredovekého hradu s nádherným výhľadom do okolia.
Senica
okresné mesto (26 km). Doporučujeme navštíviť Záhorskú galériu.
Skalica
okresné mesto (7 km). Doporučujeme navštíviť Záhorské múzeum, Rotundu sv. Juraja, františkánsky kostol a kláštor, niektorú z vinných pivníc.
Smrdáky
doporučujeme navštíviť liečebné kúpele.
Mikulčice (Česká republika)
doporučujeme navštíviť archeologickú lokalitu Valy u Mikulčíc, hlavné mesto veľkomoravskej ríše.
Veľké Leváre
Doporučujeme navštíviť Habánsky dvor zachovalú architektúru habánskej (anabaptistickej) komunity žijúcej na Záhorí od 16. storočia.

ZAUJÍMAVOSTI

mestske_muzeum

MESTSKÉ MÚZEUM

Múzeum sa nachádza v priestoroch Holíčskeho zámku. Súčasťou múzea je i Galéria Otu Kroupu, ktorá prezentuje takmer 60 ročnú výtvarnú tvorbu tohto neprofesionálneho maliara.

Expozícia mestského múzea prevedie návštevníka slávnymi dejinami mesta, nechá ho nahliadnuť do života remeselníkov a poľnohospodárov, priblíži históriu obcí patriacich do slávneho c.k. panstva Holíč a v neposlednom rade sa venuje výrobkom holíčskej manufaktúry. Súčasťou expozície sú i makety historických budov Holíča, ktorých autorom je Jozef Kuruc.

HOLÍČSKY BETLEHEM

Nejedná sa o časť Holíča (stará časť Holíča s názvom Betlehém padla za obeť výstavbe nového sídliska a základnej škole), ale o drevený vyrezávaný Betlehem v životnej veľkosti, ktorého autorom je rezbár Andrej Irša. Toto dielo významným spôsobom ovplyvnilo predvianočnú náladu v meste už pri svojej premiére v roku 2003, kedy sa po prvýkrát uskutočnili Adventné dni.

betlehemv

betlehem1m

betlehem2m

betlehem4m

HOLÍČSKE  MEGALITY

Pochádzajú z kultového objektu objaveného na Slovensku v roku 1988 v priestore pod Kalváriou, ktorý bol súčasťou pravekého rondelu o priemere 60 metrov. Súbor pozostáva z 22 zachovaných kultových kameňov, ktoré sú rozdelené na mužské a ženské. Najväčší kameň má dĺžku 6,8 metra. Viaceré kamene boli dekorované obrazcami s mytologickou funkciou. Na najväčšom kameni sa ich dodnes zachovalo najviac, je tu napr. zreteľne vidieť kladivo, atribút v celom indoeurópskom priestore známeho boha hromu. Aj keď kultové kamene sa nachádzajú v mnohých krajinách, na Slovensku sú doteraz prezentované len v Holíči. Nález budí pozornosť nielen domácich obyvateľov a mnohých turistov, ale aj odborníkov na megalitické pamiatky zo zahraničia ( www.megalit.szm.sk ).

MAKETY HISTORICKÝCH BUDOV

maketySú súčasťou mestského múzea a návštevník si môže prezrieť takmer všetky zaujímavé historické budovy mesta na niekoľkých štvorcových metroch. Autorom makiet je filantrop a milovník kultúry, spolupracovník mesta Jozef Kuruc. Všetky tieto makety daroval Mestu Holíč, aby podporil jeho kultúrno-spoločenský rozvoj.

HOLÍČSKA BAROKOVÁ PIETA

Holíčska baroková plastika patrí k najcennejším umeleckým dielam svojho druhu v strednej Európe. Súsošie má vyše 300 rokov. Je zhotovené z dreva a koncom XIX. storočia bolo pokryté novšou neoslohovou polychrómiou. Neznámy umelec tu vynikajúcim spôsobom zobrazuje horkosť chvíle, keď sňali z kríža mŕtve telo Pána Ježiša a vložili ho do lona jeho Bolestnej Matky, ktorá ho s láskou objíma a s nezvyčajnou dôstojnosťou znáša svoj veľký žiaľ.

barokova_pietal  barokova_pieta-detail

Základné údaje

Mesto Holíč leží  na Západnom Slovensku v regióne Záhorie, 88 km severne od hlavného mesta SR Bratislavy, v severnej časti Trnavského samosprávneho kraja, 72 km severozápadne od krajského mesta Trnava. Administratívne je začlenené v okrese Skalica, od okresného mesta je vzdialené 7 km juhozápadným smerom.
Mesto leží na severnej hranici Slovenska s Českou republikou, je vstupnou bránou z Českej republiky na Slovensko - hraničný prechod Holíč – Hodonín na ceste prvej triedy E 51 spája Západné Slovensko - Nitriansko a Trnavsko s moravským Brnom(65 km). Najbližším susedným mestom je mesto Hodonín(5 km) v Českej republike. Mesto leží na severe Záhorskej nížiny na styku dvoch morfologických celkov – Chvojnickej pahorkatiny a Dolnomoravského úvalu.

Sample Image

Čítať ďalej...