Sprevádzanie

SPREVÁDZANIE

BALÍKY SLUŽIEB CESTOVNÉHO RUCHU

1. Stopy aktivít Františka Štefana Lotrinského na Holíčskom panstve
Celodenné putovanie po stopách podnikateľských a stavebných aktivitách cisára Františka Štefana Lotrinského na jeho panstve v Holíči. Prehliadka začína prehliadkovým okruhom na zámku v Holíči -Vitajte na panstve F.Š. Lotrinského a Márie Terézie (Malá výprava do veľkej histórie zámku v Holíči a jeho areálu). Po prehliadke sa presuniete ku Kostolu sv. Martina, Kostolu Božského srdca Ježišovho, Loretánskej a Floriánskej kaplnke, Evanjelickému kostolu. Našu prehliadku zakončíme popri barokovej sýpke návštevou interiéru Veterného mlyna.
Prevádzka :
- máj - september , každý deň okrem pondelkov
- Min. počet osôb 5
- Max. počet osôb 20
- Je nutná rezervácia minimálne 7 dní vopred pred plánovaným príchodom
- Storno prehliadky je možné vykonať 3 dni pred jej uskutočnením.
!!!! Okruh je časovo i fyzicky náročnejší !!!

2. Člnkovanie v zámockých vodných valoch
Člnkovanie ponúka nezabudnuteľný zážitok v podobe plavby na loďke (max 4 osoby vrátane detí na 1 loďku) okolo pôvodnej renesančnej bastiónovej pevnosti Holíčskeho zámku. Plavba na člne v zámockej vodnej priekope umožní návštevníkom pozorovať zmes štýlov historického areálu a jeho budov z úplne novej perspektívy.
Prevádzka :
- jún - september
So, Ned. 14:00 – 18:00 (začiatok poslednej jazdy o 17:00)

- Júl - august každý deň okrem pondelkov
Ut, St, Št, Pia ,So, Ne 14:00 – 18:00 (začiatok poslednej jazdy o 17:00)
- Max 4 osoby na 1 čln
- Nie je nutná rezervácia

Okruh je k dispozícii len v prípade priaznivého počasia !!!!

Mesto Holíč si vyhradzuje právo na zmenu času otvorenia alebo zrušenie okruhu v prípade nepriaznivého počasia.

3. Od mlyna k mlynu - Veterný mlyn v Holíči
Mlyn sa nachádza na kopci Hrebeň nad Holíčom, v peknom zalesnenom prostredí. Je jediným dochovaných mlynom tzv. holandského typu. Kamenný mlyn je v súčasnosti udržiavaným objektom, so zachovanými tromi podlažiami a pivnicou. Technické vybavenie mlyna sa nezachovalo. Po prehliadke je možnosť si individuálne odpočinúť na novovybudovanom odpočívadle pre peších a cykloturistov v jeho blízkosti alebo sa vydať po náučnom chodníku „Z lesa do lesa po stopách histórie".
Prevádzka :
- Júl - august
- So, Ned. 14:00 – 18:00
- Nie je nutná rezervácia

4. Vitajte na panstve Františka Štefana Lotrinského a Márie Terézie
Malá výprava do veľkej histórie zámku a jeho areálu
Vzdelávací okruh ponúka pohľad do života a osudov najvýznamnejších majiteľov holíčskeho panstva Habsburgovcov. V autentických priestoroch sa zoznámite so šľachtickým prostredím a ich životným štýlom. Okruh návštevníka zoznámi s históriou mesta Holíč.

V rámci okruhu podniknete malú výpravu do veľkej histórie rozsiahleho areálu Holíčskeho zámku. Putovanie začína na zámku. Postupne prejdete 2 nadzemnými podlažiami zámku a 1 podzemným podlažím. Prehliadková trasa vedie Mestským múzeom a galériou, kde je expozícia poľnohospodárskych strojov a remesiel. Trasa pokračuje cez Čínsku sálu, kde bola bohatá výzdoba v barokovo – rokokovom štýle. Výtvarnú výzdobu tvoria chinoiserie, ktoré boli aplikované na kožených tapetách a v súčasnosti ich možno vidieť na drevených obkladoch a dverách. Kaplnka je ďalšou zastávkou na prehliadkovej trase a je zasvätená mariánskemu sviatku Nanebovzatia Panny Márie. Prehliadka zámku končí v podzemných chodbách, ktoré sú súčasťou fortifikačného systému bastiónovej pevnosti.
Po prehliadke zámku budete pokračovať okolo pôvodného rybníka a bastiónovej pevnosti do novovybudovanej bylinkovej záhrady, ktorá nadväzuje na tradíciu pestovania kuchynských rastlín a bylín v zámockom areáli. Záhrada je situovaná na ploche v juhovýchodnej časti areálu. Odborný výklad Vám priblíži históriu parkov a záhrad Holíčskeho panstva, stolovanie v 18. storočí, fungovanie zázemia potrebného pre chod zámockej kuchyne, ale aj lovecké aktivity c.k. rodiny na panstve.
Prehliadka pokračuje Zámockou ulicou okolo Holíčskych megalitov do jedného z objektov bývalých manufaktúrnych budov, kde je situovaná Mestská galéria. Účastníci okruhu navštívia príležitostnú výstavu.
Prevádzka :
- Máj - september, každý deň okrem pondelkov
- Ut, Str, Štv, Pia, So, Ne
v časoch určených na sprevádzanie o 10:00, 11:30, 13:00, 14:30, 16:00
- Max 20 osôb
- Nie je nutná rezervácia

Mesto Holíč si vyhradzuje právo na zmenu. Počas kultúrnych podujatí môže prísť k úprave okruhov a času otvorenia a tiež cien vstupov.
Počas kultúrnych podujatí Tereziánske dni, Zámocké pivné slávnosti bude vstup do zámku pre návštevníkov podujatí zdarma. Počas Dní európskeho kultúrneho dedičstva budú otvorené všetky kultúrne pamiatky mesta a vstup je zdarma.
13