ZAUJÍMAVOSTI

 

mestske_muzeum

MESTSKÉ MÚZEUM

 

Múzeum sa nachádza v priestoroch Holíčskeho zámku. Súčasťou múzea je i Galéria Otu Kroupu, ktorá prezentuje takmer 60 ročnú výtvarnú tvorbu tohto neprofesionálneho maliara.

Expozícia mestského múzea prevedie návštevníka slávnymi dejinami mesta, nechá ho nahliadnuť do života remeselníkov a poľnohospodárov, priblíži históriu obcí patriacich do slávneho c.k. panstva Holíč a v neposlednom rade sa venuje výrobkom holíčskej manufaktúry. Súčasťou expozície sú i makety historických budov Holíča, ktorých autorom je Jozef Kuruc.HOLÍČSKY BETLEHEM


Nejedná sa o časť Holíča (stará časť Holíča s názvom Betlehém padla za obeť výstavbe nového sídliska a základnej škole), ale o drevený vyrezávaný Betlehem v životnej veľkosti, ktorého autorom je rezbár Andrej Irša. Toto dielo významným spôsobom ovplyvnilo predvianočnú náladu v meste už pri svojej premiére v roku 2003, kedy sa po prvýkrát uskutočnili Adventné dni.


betlehemv

betlehem1m

betlehem2m

betlehem4m HOLÍČSKE  MEGALITY


Pochádzajú z kultového objektu objaveného na Slovensku v roku 1988 v priestore pod Kalváriou, ktorý bol súčasťou pravekého rondelu o priemere 60 metrov. Súbor pozostáva z 22 zachovaných kultových kameňov, ktoré sú rozdelené na mužské a ženské. Najväčší kameň má dĺžku 6,8 metra. Viaceré kamene boli dekorované obrazcami s mytologickou funkciou. Na najväčšom kameni sa ich dodnes zachovalo najviac, je tu napr. zreteľne vidieť kladivo, atribút v celom indoeurópskom priestore známeho boha hromu. Aj keď kultové kamene sa nachádzajú v mnohých krajinách, na Slovensku sú doteraz prezentované len v Holíči. Nález budí pozornosť nielen domácich obyvateľov a mnohých turistov, ale aj odborníkov na megalitické pamiatky zo zahraničia ( www.megalit.szm.sk ).
 

MAKETY HISTORICKÝCH BUDOV

maketySú súčasťou mestského múzea a návštevník si môže prezrieť takmer všetky zaujímavé historické budovy mesta na niekoľkých štvorcových metroch. Autorom makiet je filantrop a milovník kultúry, spolupracovník mesta Jozef Kuruc. Všetky tieto makety daroval Mestu Holíč, aby podporil jeho kultúrno-spoločenský rozvoj.


HOLÍČSKA BAROKOVÁ PIETA

Holíčska baroková plastika patrí k najcennejším umeleckým dielam svojho druhu v strednej Európe. Súsošie má vyše 300 rokov. Je zhotovené z dreva a koncom XIX. storočia bolo pokryté novšou neoslohovou polychrómiou. Neznámy umelec tu vynikajúcim spôsobom zobrazuje horkosť chvíle, keď sňali z kríža mŕtve telo Pána Ježiša a vložili ho do lona jeho Bolestnej Matky, ktorá ho s láskou objíma a s nezvyčajnou dôstojnosťou znáša svoj veľký žiaľ.

barokova_pietal  barokova_pieta-detail


13