SR ZNAK Voľby do NRSR 2020             KO PIC Harmonogram vývozu KO            RECYCLING Harmonogram vývozu separ. odpadu                

Hádzaná v Holíči slávi päťdesiatiny

hadzana-50-vyrociePolstoročie od svojho založenia slávi v týchto dňoch hádzaná v Holíči. V rámci osláv jubilea sa v sobotu 23. júna uskutočnil v športovej hale na Kollárovej hádzanársky turnaj. Na jeho otvorenie zavítali okrem súčasných hráčov aj holíčski veteráni, celok hádzanárov z Dolných Bojanovíc, domáci futbaloví Pláckari a družstvo priaznivcov hádzanej.
Sprevádzaný svojim zástupcom prišiel k okrúhlemu výročiu poblahopriať primátor Zdenko Čambal. Ako upomienku na významný deň holíčskej hádzanej mu organizátori venovali pamätnú plaketu.
V úvodnom priateľskom stretnutí videli diváci súboj tímov Holíča a Dolných Bojanovíc, v ktorom hostia zvíťazili najtesnejším rozdielom 25:24. Turnajové dopoludnie pokračovalo zápasmi Pláckarov a priaznivcov hádzanej a po nich duelom družstva veteránov a súčasných hádzanárov. Ako lahôdku si návštevníci mohli vychutnať hody zo 7 metrov, v ktorých priaznivci hádzanej porazili Pláckarov 5:3. Výsledky však neboli až také dôležité, išlo najmä o dobrú zábavu, oživenie spomienok a radosť z hry.
Oslavy jubilea pokračovali popoludní slávnostným stretnutím v depozite Holíčskeho zámku. Eugen Dynka zaspomínal na začiatky hádzanej v Holíči, na jej zakladateľov, ktorých si prítomní uctili minútou ticha. Mená ako Oto Noščák či Jaroslav Lukovský sa navždy nezmazateľne zapíšu do zoznamu tých, ktorí pred polstoročím začali písať históriu hádzanej v Holíči.
Najväčšie úspechy slávila holíčska Iskra v druhej polovici 80. rokov. Ako účastník tretej najvyššej súťaže, divízie, patril k najlepším tímom a súperil dokonca o postup do II. ligy. Holíčska hádzaná vychovala niekoľkých úspešných hráčov. Štefan Bradáč hrával za prvoligové Topoľčany, Marián Šupík v drese ligovej Trnavy, s ktorou sa stal majstrom republiky.
Slová uznania zazneli aj na adresu Petra Hržiča, úspešnejšieho z dvojice bratov, ktorý bol ako útočník postrachom súperovej obrany a brankárov. O jeho služby mali v tej dobe záujem viaceré kluby vrátane ligového KPS Brno či Trnavy.
Aj týmto žijúcim legendám budú polstoročie hádzanej v Holíči pripomínať pamätné plakety. Organizátori ich na pamiatku venovali aj ostatným hráčom a ďalším, ktorí s holíčskou hádzanou prežili kus svojho života.
Súčasná hádzaná však na týchto hráčov a úspešné roky môže iba spomínať. Holíč už ligové ani iné organizované súťaže dlhší čas nehráva. Dlhoročná tradícia sa zachováva iba vďaka bývalým hráčom a veteránom poriadaním každoročných príležitostných turnajov doma či u niektorého z ich účastníkov.
"U kolektívnych športov, akým je i hádzaná, musí byť základňa na školách. Ak tu chýba, iba ťažko sa buduje nejaký tím. Dnes sa hádzaná na školách veľmi nehráva a to je škoda," uviedol Eugen Dynka. Na záver vyjadril prianie, aby sa hádzaná v Holíči znova dostala do povedomia a prostredníctvom mladých reprezentovala mesto, ktoré si to aj vzhľadom na doterajšiu históriu určite zaslúži.
 • titulka riadit15. januára sa v pracovni primátora uskutočnilo tradičné novoročné stretnutie vedenia samosprávy s riaditeľmi škôl a predstaviteľmi oddelení školstva mestského úradu.
  V príhovore primátor poďakoval za doterajšie aktivity, snahu o neustále skvalitňovanie výchovno-vzdelávacieho procesu, za dosiahnuté výsledky a úspechy, ktorými aj prostredníctvom svojich žiakov reprezentujú školu i naše mesto.
  V novoročnom prípitku zaželal prítomným veľa zdravia a úspechov i pozitívnej energie v ich neľahkej práci i v náročnom poslaní.

  Novoročné stretnutie so zástupcami holíčskeho školstva
 • titulka jds13. januára sa v holíčskom Klube seniorov konalo jedno z pravidelných zasadaní okresného predsedníctva JDS.
  Okrem primátora prijali pozvanie aj seniorskí športovci, ktorí reprezentovali okres Skalica na minuloročných celoslovenských športových hrách i Župnej olympiáde. Ďakovný list, ktorý udelila OO JDS pätnástim úspešným jednotlivcom, si z rúk okresného predsedu prevzali aj traja holíčski seniori, Rudolf Roučka, Jozef Madák a Dominik Vépy.

  Ocenenia seniorským športovcom
 • titulka novyrokV prvý januárový podvečer sa v areáli Holíčskeho zámku zišli účastníci mestských novoročných osláv.
  Organizátori vítali prvých návštevníkov už od sedemnástej hodiny, kedy sa začal oficiálny program. Deti sa mohli zabaviť pri diskohrách a rôznych súťažiach. Neskôr medzi ne zavítal pirát Jack Sparrow, s ktorým si mohli tí najmenší užiť chvíle pri spoločnom šantení.
  V ponuke bolo i občerstvenie, novoročná kapustnica a ako novinka varená šošovica. Výťažok z dobrovoľného príspevku venuje samospráva na pomoc rodinám z výbuchom zničenej bytovky v Prešove.
  Krátko pred pol ôsmou prišiel odovzdať Holíčanom pozdravy a novoročné priania primátor i jeho zástupkyňa. Po prípitku a doznení slovenskej štátnej hymny si mohli návštevníci vychutnať slávnostný ohňostroj sprevádzaný hudbou.

  Oslávili sme príchod nového roka
 • titulka decemV týchto dňoch slávia významné životné jubileá aj dvaja naši holíčski spoluobčania. Pán Oto Kroupa sa dožíva 96. narodenín a pani Anna Englerová sa stala čerstvou deväťdesiatničkou. V predvečer Štedrého dňa prišiel oslávencom poblahopriať a odovzdať kyticu kvetov primátor Zdenko Čambal. S gratuláciou a malým darčekom sa pripojila Mária Votrubová z Oddelenia školstva, sociálnych vecí a zdravotníctva.
  Obidvom jubilantom zaželajme, aby sa naďalej tešili z každodenného života na zaslúženom odpočinku, v zdraví a radosti v kruhu najbližších.

  Blahopriania decembrovým jubilantom
13