SR ZNAK Voľby do NRSR 2020             KO PIC Harmonogram vývozu KO            RECYCLING Harmonogram vývozu separ. odpadu                

Vitajte na panstve Márie Terézie

vitajte-na-panstve-marie-tereziePod týmto názvom sa v piatok 15. a sobotu 16. júna uskutočnilo najväčšie podujatie letnej sezóny v Holíči. Po roku areál zámku opäť ožil neopakovateľnou atmosférou s nádychom histórie, kvalitnej hudby a dobrej zábavy.
O úvodný program prvého dňa sa postarali holíčski školáci a študenti. Až do večerných hodín rozdávali dobrú náladu spevom a tancom žiaci z oboch základných škôl i Strednej odbornej školy na Námestí sv. Martina, populárna skupina The Smiles a nápadité tanečné choreografie holíčskej zušky.
Hlavný večerný program otvorila mládežnícka kapela Energia, ktorú vystriedala v susednom Česku mimoriadne populárna hudobná skupina Ready Kirken, po nej víťaz súťaže Slovensko hľadá Superstar z roku 2006 Peter Cmorík a na záver Bukasový Masív.
Úvod sobotňajšieho popoludnia patril predovšetkým milovníkom ľudových pesničiek. Zahrať a zaspievať prišli dychové hudby Svarovanka a Dolinečka. Aj počas ich vystúpenia mnohí isto ocenili možnosť sledovať program na hlavnom pódiu a posedieť si pod prístreškami a veľkoplošným stanom, chránení pred slnkom či vetrom.
Podobne ako v predošlý deň prebiehali súbežne vo vedľajšom zámockom vale historické hry a suťaže, ktoré pripravili členovia Tovarišstva starých bojových umení a remesiel z Bratislavy. Keďže tradičné podujatie bolo zamerané najmä na oživenie histórie, sobotňajšie popoludnie obohatili v tomto duchu atraktívnym programom. Sokoliari predviedli ukážky výcviku dravcov, na pomyselnú prechádzku uplynulými storočiami zaviedli prostredníctvom historickej módnej prehliadky a najmä tí menší si mohli vyskúšať niektorú zo zaujímavých dobových hier. Nielen pre detské obecenstvo bola určená hraná historická scénka s názvom Abdank.
Pozornosť mnohých prilákal aj bojový turnaj na počesť cisárskeho páru. Napínavé súboje štvorice rytierov na koňoch súperiacich o priazeň cisárovnej v tradičných dobových disciplínach skvele dopĺňal šašov veršovaný komentár tohto súperenia.
Každý z takmer dva a pol tisíca návštevníkov tohtoročného podujatia si mohol vybrať aj z ponuky sprievodného programu. Pekné počasie lákalo k člnkovaniu i k jazde kočom po okolí zámku. Deti sa mohli tiež povoziť na poníkoch či vyšantiť sa pri rôznych súťažiach a zábavných atrakciách.
Kroky mnohých zaviedli na prehliadku zámku, podzemných chodieb i mestského múzea so sprievodcami z holíčskej Strednej odbornej školy Jozefa Čabelku i zamestnancami Turisticko-informačného centra. Vstupné schodisko zámku skrášlili pozoruhodnými drevinami členovia Bonsai klubu Juniperus z Holíča. Atmosféru tradičného podujatia dotvárali ľudoví remeselníci i predajcovia v dobových stánkoch.
Zvyšok večera znela z hlavného pódia opäť hudba a spev. Návštevníci si mohli vychutnať skladby v podaní slovenskej hudobnej skupiny Fragile, zloženej z populárnych osobností, televíznych seriálov, divadla i muzikálov.
Priazeň divákov si získali aj Silvayovci, originálna formácia, ktorá predviedla, ako sa dajú umne skľbiť akustické ľudové nástroje a moderné hudobné štýly. Tesne pred polnocou rozospieval stovky prítomných divákov český rocker, bývalý člen skupiny Lucie David Koller.
S rovnakým záujmom sa stretla vo vedľajších valoch aj večerná ohňová šou. O ukážky obdivuhodného umenia hry s ohňom sa v rámci svojho záverečného vystúpenia postarali členovia Tovarišstva starých bojových umení a remesiel.
Príjemnou bodkou a vyvrcholením dvojdňového programu bol netradičný hudobný ohňostroj. Silný emotívny zážitok niekoľkominútového predstavenia umocnilo spojenie hudby so svetelnými efektami.
Tradičné, najväčšie podujatie letnej sezóny v Holíči otvorí svoje brány aj o rok. V novej podobe a s atraktívnym programom sľubuje nové zážitky aj pre skalných návštevníkov tohto podujatia.

 • titulka riadit15. januára sa v pracovni primátora uskutočnilo tradičné novoročné stretnutie vedenia samosprávy s riaditeľmi škôl a predstaviteľmi oddelení školstva mestského úradu.
  V príhovore primátor poďakoval za doterajšie aktivity, snahu o neustále skvalitňovanie výchovno-vzdelávacieho procesu, za dosiahnuté výsledky a úspechy, ktorými aj prostredníctvom svojich žiakov reprezentujú školu i naše mesto.
  V novoročnom prípitku zaželal prítomným veľa zdravia a úspechov i pozitívnej energie v ich neľahkej práci i v náročnom poslaní.

  Novoročné stretnutie so zástupcami holíčskeho školstva
 • titulka jds13. januára sa v holíčskom Klube seniorov konalo jedno z pravidelných zasadaní okresného predsedníctva JDS.
  Okrem primátora prijali pozvanie aj seniorskí športovci, ktorí reprezentovali okres Skalica na minuloročných celoslovenských športových hrách i Župnej olympiáde. Ďakovný list, ktorý udelila OO JDS pätnástim úspešným jednotlivcom, si z rúk okresného predsedu prevzali aj traja holíčski seniori, Rudolf Roučka, Jozef Madák a Dominik Vépy.

  Ocenenia seniorským športovcom
 • titulka novyrokV prvý januárový podvečer sa v areáli Holíčskeho zámku zišli účastníci mestských novoročných osláv.
  Organizátori vítali prvých návštevníkov už od sedemnástej hodiny, kedy sa začal oficiálny program. Deti sa mohli zabaviť pri diskohrách a rôznych súťažiach. Neskôr medzi ne zavítal pirát Jack Sparrow, s ktorým si mohli tí najmenší užiť chvíle pri spoločnom šantení.
  V ponuke bolo i občerstvenie, novoročná kapustnica a ako novinka varená šošovica. Výťažok z dobrovoľného príspevku venuje samospráva na pomoc rodinám z výbuchom zničenej bytovky v Prešove.
  Krátko pred pol ôsmou prišiel odovzdať Holíčanom pozdravy a novoročné priania primátor i jeho zástupkyňa. Po prípitku a doznení slovenskej štátnej hymny si mohli návštevníci vychutnať slávnostný ohňostroj sprevádzaný hudbou.

  Oslávili sme príchod nového roka
 • titulka decemV týchto dňoch slávia významné životné jubileá aj dvaja naši holíčski spoluobčania. Pán Oto Kroupa sa dožíva 96. narodenín a pani Anna Englerová sa stala čerstvou deväťdesiatničkou. V predvečer Štedrého dňa prišiel oslávencom poblahopriať a odovzdať kyticu kvetov primátor Zdenko Čambal. S gratuláciou a malým darčekom sa pripojila Mária Votrubová z Oddelenia školstva, sociálnych vecí a zdravotníctva.
  Obidvom jubilantom zaželajme, aby sa naďalej tešili z každodenného života na zaslúženom odpočinku, v zdraví a radosti v kruhu najbližších.

  Blahopriania decembrovým jubilantom
13