Priestory zámku plné poľovníckych trofejí

vystava1Priestory tzv. depozitu v areáli zámku v Holíči sa na niekoľko dní stali miestom nevšednej udalosti. Uskutočnila sa tu okresná výstava trofejí poľovnej zveri ulovenej v roku 2010. V spolupráci s mestom Holíč ju pripravil Slovenský poľovnícky zväz, Okresná organizácia Skalica a Obvodná poľovnícka komora Skalica so sídlom v Holíči. Výstava, každoročne poriadaná v dome kultúry v Prietržke sa tak po rokoch presunula do priestorov Holíčskeho zámku.
"O tomto sa hovorí už tretí rok a aj keď dom kultúry v Prietržke poskytoval pre tieto výstavy príjemné prostredie i  atmosféru, myslíme si, že poľovníctvo do zámku patrí a tie priestory, v ktorých sa tu výstava koná, sú pre ňu ako stvorené," uviedol primátor Holíča Zdenko Čambal. Ako dodal, okresná výstava poľovníckych trofejí by sa mala trvale zapísať do kalendára tradičných podujatí, ktoré sa v Holíči budú konať každoročne.
Slávnostné otvorenie prezentácie toho najlepšieho, čo sa vlani poľovníkom skalického okresu podarilo uloviť, sa uskutočnilo
v priestoroch jedného zo zámockých bastiónov. Za prítomnosti funkcionárov Slovenského poľovníckeho zväzu a ďalších hostí sa návštevníkom prihovorili aj primátor Zdenko Čambal a prednosta Obvodného úradu Senica Štefan Huťťa.
Atmosféru podujatia podčiarklo slávnostné halali a historický sprievod v čele s panovníčkou Máriou Teréziou, ktorá prítomným prišla osobne odovzdať niekoľko pozdravov.
Tohtoročná výstava začala už vo štvrtok 19.mája. Počas tohto i nasledujúceho dňa si ju prišli pozrieť deti a žiaci z holíčskych škôl. Okrem výtvarných prác, ktorými výstavu už tradične obohatili ich detskí autori, mohli návštevníci počas ďalších dvoch dní obdivovať viac ako štyristo trofejí poľovnej zveri ulovenej v uplynulej sezóne. Množstvo vystavovaných exponátov bolo dôkazom, že táto poľovnícka sezóna patrila v našom regióne doteraz k tým najúspešnejším.
"Len u danielej zveri bolo strelených viac ako 500 kusov, čo doteraz nebývalo. Odtrel srnčej ako aj diviačej zveri bol na úrovni vlaňajšieho roka, zajacov bolo odstrelených 300 kusov," zhodnotil Rudolf Bartal z OkO SPZ Skalica.
Zlatou medailou a ziskom 152,25 bodov ocenila hodnotiaca komisia srnčie parožie, ktoré sú trofejou Vladimíra Flamíka z PZ Pavlov, ktorý si odniesol ďalšie zlaté ocenenie aj za trofej muflóna s ohodnotením 207,10 bodov.
Vôbec najvyššie hodnotenie, 212,68 bodov, získali od hodnotiacej komisie danielie lopaty, ktorými sa ako jednou zo svojich najcennejších trofejí môže pochváliť Ivan Kmotrík z Poľovníckeho spolku Daniel Raková Chropov. Návštevníci ich však na výstave v Holíči nevideli, majiteľ týmto vzácnym exponátom totiž bude reprezentovať na celoslovenskej prehliadke trofejí v Bratislave.
Organizátori holíčskej výstavy obohatili expozíciu o zaujímavú zbierku vypreparovanej lesnej zveri a vtákov. Pozornosť pútala aj hlava jeleňa s odstráneným parožím, pochádzajúca z konca 19. storočia.
V sobotu boli súčasťou výstavy ukážky práce sokoliarov i výcviku poľovných psov. Cez víkend si mohli záujemcovia vybrať z ponuky poľovníckych potrieb či ochutnať poľovnícke špeciality. V ponuke bolo aj viac ako dvadsať druhov červeného i bieleho vína od vystavujúcich členov poľovníckych združení a ďalších pestovateľov zo záhorského regiónu i družobnej Mysliveckej spoločnosti Valtice.
13