Kultúra v meste

Zámocké rozprávkovo prilákalo deti i dospelých

titulka zrCyklus podujatí Zámocké leto 2018 pokračoval v nedeľu 12. augusta akciou s názvom Zámocké rozprávkovo. Organizátori z Oddelenia kultúry a športu Mesta Holíč pripravili pre návštevníkov popoludnie plné zábavy, hier a súťaží. V priestoroch bastiónu pri Zámockej vinárni si deti, ale aj ich rodičia, mohli vychutnať tri divadelné predstavenia. Záujemcovia mohli zavítať aj na rozprávkový zámok a stretnúť sa tu s rozprávkovými bytosťami, ktoré mali pre deti pripravené zábavné úlohy. V rámci sprievodného programu sa návštevníkom predstavil kúzelník Ivan, zábavu ponúkol aj detský kútik s možnosťou vyfarbovania omaľovánok a kreslenia kriedami na tabule. Viacerí tiež využili príležitosť a nechali si skrášliť tvár jej pomaľovaním.

Čítať ďalej...

Amfiteáter rozoznela rómska hudba a spev

titulka rf11. augusta sa amfiteáter domu kultúry stal dejiskom už VIII. ročníka Rómskeho festivalu. Podujatie s podtitulom Spájanie kultúr pripravilo Občianske združenie Integrácia Rómov Záhorie s finančným prispením Mesta Holíč a TTSK, s podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.
Organizátorom tohtoročnej medzinárodnej prehliadky rómskej hudby a spevu sa podarilo pripraviť program s rekordným počtom účinkujúcich. V takmer šesťhodinovom maratóne sa predstavili Rudika gipsy band, Davles alias Ľudovít Beňák, Ján Rigo, skupina Epaš a zo susedných Kopčian Rozália Kmeťová.
Z Českej republiky prišli Imperio i Kmotr band a z Maďarska Peter Szendofi Band. O skvelé vystúpenia plné temperamentu i emócií sa postarali Jan Bendig, Marek Svátek a duo Ricco a Claudia.

Čítať ďalej...

Hasičskí dobrovoľníci regiónu opäť súperili

titulka hasiciV sobotu 4. augusta sa areál Holíčskeho zámku stal dejiskom už 5. ročníka súťaže dobrovoľných hasičov O pohár primátora Holíča. Štrnásť mužských a sedem ženských tímov z okresov Skalica, Senica a Malacky a družobný hasičský zbor zo srbských Hložian predvádzali svoje umenie v disciplíne požiarny útok s vodou.
V kategórii mužov sa stal víťazom celok Dobrovoľného hasičského zboru Radimov, v súťaži žien si prvenstvo vybojoval tím Dobrovoľného hasičského zboru Gbely. Dobrovoľní hasiči Holíča sa po minuloročnom víťazstve museli uspokojiť s konečným 8. miestom.

Čítať ďalej...

Heligónky bavia aj mladých

titulka helogonkyAj tohtoročná posledná júlová nedeľa patrila, rovnako ako po minulé roky, heligónkam. V horúci letný podvečer bolo príjemným osviežením pre viac ako 200 návštevníkov podujatie Nedeľa na ľudovú nôtu, usporiadané Mestom Holíč a kapelou Záhoráckí heligónkári v rámci letného cyklu podujatí Zámocké leto 2018. Svojich fanúšikov a najmä fanúšičky potešili členovia kapely - Ladislav Michálek /Holíč/ a Miroslav Zálešák /Častkov/ svojimi osvedčenými hitovkami, ale aj novinkami.
Koncert sa uskutočnil v príjemnej chladivej klíme Kultúrno-osvetového centra Holíčskeho zámku a svojim zábavným a vtipmi osvieženým sprievodným slovom túto atmosféru spríjemnil i moderátor večera Vlado Michálek. Že jablko nepadá ďaleko od stromu sme sa počas koncertu presvedčili viac krát. Samotný moderátor Vlado Michálek ako hosť kapely a syn jedného z členov predviedol svoje umenie heligónkarske i spevácke.

Čítať ďalej...

Historický Prezidentský vlak aj cez Holíč

titulka vlakDňa 29.VII.2018 prejde cez Holíč výnimočná vlaková súprava, ktorej jednotlivé vozne boli vyrobené pre potreby bývalých československých prezidentov. Projekt vznikol pri príležitosti 100. výročia založenia Československej republiky. Ako pre novinárov povedal riaditeľ Železničného múzea SR Michal Tunega, tento vlak sa skladá z vozidiel, ktoré sa už bežne na sieti nevyskytujú: „Je zostavený z historických parných rušňov zo Slovenskej a Českej republiky a zo salónnych vozňov, ktoré využívali v minulosti československí prezidenti, napríklad Tomáš Garrigue Masaryk, Ludvík Svoboda, Gustáv Husák, ale aj Alexander Dubček či niekdajší nasledovník trónu František Ferdinand d'Este. Súpravu vedie zrekonštruovaný parný rušeň Zelený Anton".

Upozorňujeme záujemcov, že Holíčom bude vlaková súprava len prechádzať. Pristavená bude už
od ranných hodín na železničnej stanici v Hodoníne.

Zdroj: www.aktuality.sk, ŽST Kúty

Čítať ďalej...

13