Holíč navštívil britský vojenský atašé

titulka atase23. mája poctil mesto Holíč svojou návštevou britský vojenský atašé Michael Longstaff. Hosťa, ktorého sprevádzala Eva Havasiová z Oddelenia starostlivosti o vojnových veteránov a vojenských dôchodcov Ministerstva obrany, prijal vo svojom úrade primátor Zdenko Čambal. Na stretnutí sa okrem ďalších hostí zúčastnila aj pani Ailsa Domanová, žijúca v holíčskom Senior dome Terézia. Jej blížiace sa okrúhle životné jubileum bolo hlavným dôvodom tejto návštevy v Holíči.

Čítať ďalej...

Opustil nás Vlado Štrba

StrbaMimoriadne smutná a šokujúca správa prišla v nedeľu 21. mája v podvečer z Himalájí. Holíčan Vlado Štrba, ktorý sa pokúšal po druhý raz zdolať Mount Everest, už svoj veľký sen nenaplní. Skonal pod najvyšším vrchom sveta v dôsledku vyčerpania z výstupu v mimoriadne náročných podmienkach spojenom s nedostatkom kyslíka. Vlado Štrba v rámci expedície Everest Hardway 2017 v piatok začal výstup na vrchol Everestu z Južného sedla po klasickej trase. Urobil tak po svojom rozhodnutí nenastúpiť do pôvodne plánovanej výstupovej trasy tzv. Boningtonovej cesty (Hardway) cez juhozápadnú stenu Mount Everestu, o ktorú sa vlani pokúšal s lezeckým partnerom Zoltánom Pálom.

Čítať ďalej...

Blahoprianie najstaršej obyvateľke Holíča

titulka najstarsia obyvatelka holica17. mája oslávila 97. narodeniny pani Alžbeta Patáková.
Najstaršej obyvateľke Holíča, prišiel k významnému jubileu v deň jej výročia poblahopriať primátor Zdenko Čambal. Ku gratuláciám sa pridala Mária Votrubová z Oddelenia školstva, sociálnych vecí a zdravotníctva, ktorá jubilantke odovzdala i vecný dar. Oslávenkyňa prijala blahoželanie a kyticu kvetov aj od riaditeľky Domova dôchodcov a domova sociálnych služieb v Holíči, kde pani Patáková žije už trinásť rokov. S malým osobným darčekom sa počas družnej debaty pripojil tiež jeden z klientov domova, ktorý jej venoval vyšívaný obrázok.
Malá oslava životného jubilea sa uskutočnila aj za prítomnosti jubilantkinej dcéry, ktorá ju prišla navštíviť i s manželom.

Čítať ďalej...

Anton Mach prezentuje celoživotnú tvorbu

titulka machMestské múzeum a galériu v Holíči krášlia v týchto dňoch výtvarné práce Holíčana Antona Macha. Výstavu nazvanú 60 obrazov pripravilo Oddelenie kultúry a športu spolu s autorom pri príležitosti jeho životného jubilea. Otvorila ju vernisáž v piatok 5. mája.
Anton Mach svoje doterajšie výstavy absolvoval spoločne s Klubom Genesis, ktorého členom je už pätnásť rokov. Tá práve prebiehajúca je jeho prvou samostatnou výstavou. Šesťdesiat obrazov prezentuje výber autorovej celoživotnej tvorby.
Prezrieť si ich môžete zdarma v Mestskom múzeu a galérii v budove fajansy až do 9. júna.

Čítať ďalej...

Oslavy Dňa Hložian

titulka hlozanyVíkend 5. a 6. mája patril v našej partnerskej obci Hložany v Srbsku oslavám Dňa Hložian, ktorými si spoločne s Hložančanmi aj delegácia z Holíča pripomenula 261 rokov od osídlenia Hložian Slovákmi. Slávnosti sa už tradične začali v piatok poobede rôznymi výstavami. Na výstave starých kníh boli vystavené biblie od novších až po staršie do obdobia 17. storočia. Na výstave 24. ročníka Hložianskej palety sa predstavili starí ale aj noví miestni výtvarníci. Výstava starých fotografií pripomenula návštevníkom históriu obdobia prvej polovice 20. storočia života v Hložanoch a etnovýstavou Spolok žien Slovenka predstavil zvyky tradičnej zabíjačky. Vo večerných hodinách sa v dome kultúry konalo slávnostné zasadnutie Rady Miestneho spoločenstva Hložany, na ktorom sa medzi pozvanými hosťami zúčastnila aj mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa SR v Srbsku Dagmar Repčeková. V mene delegácie z Holíča odovzdal pozdrav a pozvanie na Tereziánske dni 2017 zástupca primátora Rastislav Caletka.

Čítať ďalej...

13