Projekt podporený v rámci Fondu malých projektov ukončený

Projekt podporený v rámci Fondu malých projektov ukončený 1

Projekt: Zvýšenie atraktívnosti kultúrneho dedičstva pre obyvateľov a návštevníkov cezhraničného regiónu prostredníctvom spoznávania Čínskeho umenia

Mesto Holíč bolo v roku 2020 úspešné s projektom „Zvýšenie atraktívnosti kultúrneho dedičstva pre obyvateľov a návštevníkov cezhraničného regiónu prostredníctvom spoznávania Čínskeho umenia“ v rámci Fondu malých projektov programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika. Celkové náklady projektu predstavujú sumu 10 860 € a sú hradené z finančných prostriedkov EÚ (9 231 €), štátneho rozpočtu SR (1 086 €) a zdrojov Mesta Holíč (543 €). Partnerom projektu je Masarykovo múzeum v Hodoníne. V rámci projektu boli v období 8/2020 – 7/2021 zrealizované povinné aktivity malého projektu (riadenie projektu a zabezpečenie povinnej publicity malého projektu) a tri hlavné aktivity.

Prvou hlavnou aktivitou malého projektu bolo reštaurovanie maľovanej koženej Čínskej tapety č. 12 o rozmeroch: 70 š. x 365 cm výška = 25 550 cm2, ktorá bola nosnou časťou výzdoby Čínskej sály.  Táto aktivita bola realizovaná autorizovaným reštaurátorom v období 09/2020 až 12/2020.

Druhou aktivitou malého projektu bol pracovný workshop, ktorý sa vzhľadom k opatreniam súvisiacich s COVID-19 musel uskutočniť prostredníctvom videokonferencie. Konal sa dňa 30.04.2021, realizátorom workshopu bol hlavný cezhraničný partner. Na workshope svoje príspevky odprezentovali štyria odborníci venujúci sa oblasti Čínskeho umenia. S prvou prezentáciou s názvom: „Niekoľko poznámok k výzdobe Čínskej sály Zámku Holíč“ sa predstavil Bc. Mgr. Martin Šugár, PhD. /historik umenia v Galérii umenia Ernesta Zmetáka v Nových zámkoch a súdny znalec v odboroch umelecké diela a starožitnosti/. Vo svoje prezentácii prestavil prostredníctvom fotodokumentácie priestory Čínskej sály Holíčskeho zámku, detaily Čínskych tapiet a výjavy Čínskeho umenia, ktoré sú použité v drevených kartušiach i dverách sály. S druhou prezentáciou s názvom: „Záchrana kožených tapiet z Čínskej sály Holíčskeho kaštieľa“ sa predstavil Doc. Ivan Galamboš – autorizovaný reštaurátor, ktorý v súčasnosti pôsobí v Slovenskom národnom archíve v Bratislave. Vo svojej prezentácii prestavil históriu zámku, Čínsku sálu, historickú fotodokumentáciu „Čínskej sály“, taktiež popísal aj interiér Čínskej sály (krb, zrkadlá, majolikové pece) a podrobnejšie rozobral aj postup snímania Čínskych tapiet, ich konzervovanie a následné postupné reštaurovanie. Následne sa s treťou prezentáciou predstavil Mgr. et Mgr. Daniel Lyčka – doktorand FF Masarykovej univerzity, ktorý prezentoval príbeh Čínskych tapiet z juhomoravskej Lednice. S poslednou prezentáciou sa predstavil zástupca cezhraničného partnera – PhDr. Marek Vařeka, Ph.D – historik a kurátor Masarykovho múzea v Hodoníne, ktorý odprezentoval informácie o cisárskych sídlach z polovice 18. storočia a ich význam na príklade panstva Holíč a Šaštín.  Videozáznam z predmetného workshopu je zverejnený na webovom odkaze: https://youtu.be/b8TJ9WrQn0c.

Poslednou aktivitou obidvoch partnerov bolo vytvorenie spoločného propagačného materiálu – skladanej brožúry, ktorá tvorí výstup malého projektu v rámci cezhraničného regiónu. Brožúra poskytuje cieľovým skupinám krátke informácie o: Zámku v Holíči, Čínskej sále, histórii a postupnom reštaurovaní maľovaných kožených Čínskych tapiet a tiež o Čínskych tapetách u kniežat z Lichtenštajnska. Textová časť je dopĺňaná zaujímavou fotodokumentáciou.

Jednotlivými aktivitami malého projektu sme prispeli k postupnej obnove Čínskych tapiet - unikátu celoeurópskeho významu a taktiež sme dostali do povedomia návštevníkov cezhraničného regiónu poznatky a zaujímavosti o Čínskom umení z 18. storočia.

Mgr. Nikol Lazíciusová
odd. regionálneho rozvoja a dotačnej politiky

Dátum vloženia: 17. 6. 2021 8:33
Dátum poslednej aktualizácie: 17. 6. 2021 8:34