Revitalizácia priestorov Židovského cintorína v Holíči

Bola nám pridelená dotácia vo výške 20.000 €

Holíčska židovská komunita bola od neskorého stredoveku integrálnou súčasťou života mesta Holíč. Jej príslušníci sa po stáročia aktívne podieľali na ekonomickom, sociálnom a kultúrnom napredovaní multietnického Holíča. V písomných prameňoch sa stretávame s celým radom židovských obyvateľov Holíča (napr. v roku 1754 žilo v Holíči 1992 obyvateľov, čo je až trojnásobok oproti prvej štvrtine 18. storočia a na základe sčítania obyvateľov z r. 1869 v Holíči žilo 1095 osôb židovského vierovyznania, ktoré tvorili 205 domácností).  Toto prirodzené spojenie násilne a definitívne prerušil až holokaust. Po skončení druhej svetovej vojny sa hŕstka preživších židov z Holíča postupne vytratila. Dnes je preto jediným svedkom niekdajšej existencie holíčskej židovskej komunity už len zachovalá židovská kultúrna pamiatka -  Židovský cintorín, ktorý  bol založený pravdepodobne v druhej polovici 18. storočia. Cintorín sa nachádza na ul. Pod sýpkou č. 7 v meste Holíč a je ohradený kamenným múrom. Najviditeľnejšou jeho súčasťou je vstupná brána, ktorá bola postavená medzi dvoma svetovými vojnami. Na bráne je uvedené hebrejské požehnanie. Súčasťou cintorína bola aj obradná hala, ktorú navrhol v r. 1930 holíčsky architekt M. Tauber.

Nakoľko táto unikátna pamiatka v súčasnosti nie je prístupná verejnosti a snahou Mesta Holíč v spolupráci s Ústredným zväzom židovských náboženských obcí je prispieť k revitalizácii tohto spomienkového miesta a zároveň sprostredkovať verejnosti možnosť spoznávať kultúrne hodnoty a tradície židovskej menšiny, zapojili sme sa  koncom marca 2022 do výzvy Trnavského samosprávneho kraja č. 1/FoRT/2022 na predkladanie žiadostí o grant v rámci programu „Fond na rozvoj Trnavského kraja“ a predložili projekt s názvom: „Revitalizácia priestorov Židovského cintorína v Holíči“, ktorý nám bol aj schválený. Na základe Zmluvy 2022/OBC/R/F/SI/0544 o poskytnutí grantu nám bola pridelená dotácia vo výške 20 000 €, pričom mesto Holíč sa na danom projekte podieľa 10 % z celkovej výšky poskytnutého grantu.

Prvým krokom v rámci realizácie projektu bude očistenie/revitalizácia náhrobných kameňov. Najstaršie náhrobky sú pieskovcové, nízke, polkruhovo zakončené, avšak náhrobky z konca 18. storočia a prvej polovice 19. storočia sú už väčšie, zakončené trojuholníkovým alebo segmentovým štítom. Až koncom 19. a zač. 20 storočia sú osadzované náhrobky z umelého kameňa a žuly. Nápisy sú hebrejské, nemecké a po vzniku ČSR aj slovenské.  Projekt bude dotvárať aj sprievodná aktivita zameraná na mapovanie hrobov, ktoré bude uskutočnené odbornou osobou, ktorá sa zaoberá židovskou menšinou a ovláda hebrejčinu. Získané poznatky budú následne prezentované na informačných paneloch.

Zrealizovaním nášho projektu prispejeme k propagácii mesta i kraja, naplníme ich rozvojový potenciál, nakoľko spoznávanie židovskej menšiny má nadregionálny, celoslovenský až európsky význam.

Mgr. Nikol Lazíciusová
odd. regionálneho rozvoja a dotačnej politiky

Dátum vloženia: 18. 8. 2022 10:50